Az egyiptomi tüntetések idején, amikor mindenki a vallásról beszél, létezik egy hely, ahol az 1990-es évek elején az iszlamisták kikiáltották saját államukat az államon belül. Ez a térség Imbaba, ahol az emberek feltűnően közömbösnek mutatkoznak a vallás iránt. Annál inkább zavarja őket a szegénység, a korrupció és a kilátástalanság. Az New York Times Egyiptom egy sajátos körzetéről ír, ahol az országra jellemző viszonyok hatványozottan uralkodnak.
A fiataloknak egzisztenciális problémáik vannak, a kenyeret, társadalmi igazságosságot és szabadságot hiányolják. "Minden gondolatom a ma túlélése körül forog" - panaszkodik egy helyi lakos. Emellett a mindennapi élet velejárójaként tekintenek a korrupcióra. A környéken mindenkinek meg van a maga története a tisztviselőkről: a kórházi rokonlátogatás két dollárnyi kenőpénzbe, az áramlopás húsz dollárba, egy új személyiigazolvány elkészíttetése pedig tíz dollárba kerül. Van olyan lakos, akit azért tartóztattak le, mert megpróbált bejelenteni egy közlekedési balesetet. „Ha felemeled a hangod, azzal válaszolnak, hogy megvernek” mondja az egyik lakos.
A helyiek az egész rendszer átalakulásában látnák a pozitív változást, szerintük az országos politikai életében szerepet vállaló szervezetek egyszer már alkalmatlannak bizonyultak az imbabai állapotok kezelésére, és most sem tudnak olyan programmal előállni, amellyel itt választást lehet nyerni. Az Egyiptom szerte széles támogatottsággal bíró politikai iszlámot hirdető Muszlim Testvériség a közélet korrupciótól való megtisztulását ígéri. Imbababan azonban egyelőre a legnagyobb népszerűségnek a „Kis Arab”-nak titulált popénekes örvend. Kérdés, ő vajon mit tud kezdeni ezzel a helyzettel.
A cikket teljes egészében itt olvashatja!
Utolsó kommentek