Sokan vagyunk, akik szerint az információ akkor a legjobb, ha szabad. Egészen pontosan az egyik legpozitívabb tulajdonsága, hogy amennyiben elérhető, a világ is élhetőbbé és ideális esetben érthetőbbé válik általa. Az információszabadság előnyeiről és hátrányairól, jogi vonatkozásairól és nemzetközi trendjeiről már többen, több szemszögből és több fórumon írtunk, sőt, fogunk is még írni.
Most azonban kicsit könnyedebb vizekre evezünk és bebizonyítjuk, hogy az információnak nemcsak szabadság-faktora, de igen fontos esztétikai értéke is van. Az információ ugyanis gyönyörű is lehet, sőt, minél gyönyörűbb, annál hasznosabb. Hiszen az a számtalan adat – költségvetési szám, közbeszerzési információ vagy pályázati tranzakció –, amelyet mi és más civil szervezetek több-kevesebb sikerrel próbálunk kiimádkozni a hatalom lenyűgözően titokmániás gyakorlóiból, nagy mennyiségben mind végtelenül unalmasnak és átláthatatlannak bizonyul. Sőt, sok esetben még átláthatatlanabbnak, mint amikor még éber hivatalnokok őrködtek felette.
David McCandless, a The Guardian újságírója és szabadúszó dizájner (és persze sok más infografikus) lenyűgözően egyszerű példákon át mutatja be nekünk, hogy megfelelő módon feldolgozva és ötletesen megrajzolva az információ bizony minimum gyönyörű, de ami még ennél is fontosabb, végtelenül hasznos és átlátható lehet. Átlátható nem csak jogi, de fizikai értelemben is. Hiszen elég csak egy pillantást vetni a nagyobb metropoliszok tengeri „kitettségét", a változatos bódítószerek népszerűségét, vagy – egy testhezállóbb példával élve – a különböző gigantikus kiadásokat egymás mellett ábrázoló infografikai megoldásokra, hogy azonnal megértsük, mire is jók valójában a számok és adatok, illetve mire használható az információ okosan értelmezett szabadsága. Számunkra már világos: még egy végtelenül (vagy szemtelenül) egyszerű információ-ábrázolási megoldás is csodákra képes, sőt, sok esetben feltehetőleg épp az egyszerűségben rejlik a megoldás kulcsa.
A K-Monitor legújabb projektjében a magyar gazdasági és politikai elit összefonódásait próbálja feltérképezni nyilvános adatok és információk alapján. A kapcsolati háló és a közbeszerzési adatbázis esetében a cél, hogy minél jobb infografikiai megoldásokat találjunk, és egy olyan honlapot hozzunk létre, ami nem csak a kutatók és oknyomozó újságírók, de a mezei felhasználók számára is érthetővé, értelmezhetővé és élvezetessé teszi azt a sok-sok adatot, amivel dolgozunk. Az új adatbázis a tervek szerint nyár vége felé készül el, addig is igyekszünk majd minél gyakrabban hírt adni a projektről.
Keserű Júlia
Utolsó kommentek